Byl zahájen projekt STREAM
25. 6. 2021 -
Náš tým vědců vede mezinárodní univerzitní konsorcium v expertních aktivitách zaměřených na udržitelné hospodaření v mongolské krajině. Díky našim dlouholetým zkušenostem a znalostem máme možnost podpořit místní lesnictví, které je v Mongolsku na nízké úrovni. V oboru je nedostatek odborníků a situace s úbytkem a devastací lesních porostů je kritická. Projekt STREAM, který podporuje Evropská komise a další partneři, začal v květnu 2021 a má rozpočet téměř 20 milionů Kč.
Mongolsko je rozsáhlou vnitrozemskou zemí ležící na náhorní plošině, ve které je většina území kvůli extrémním klimatickým podmínkám pokrytá stepí a pouští. I když se lesnatost pohybuje pouze okolo 8 %, rozloha mongolských lesů odpovídá ploše lesů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dohromady. „Voda je zde zásadní komoditou pro vše živé, nicméně, všechna odtéká v tocích pryč ze země nebo se rychle ztrácí intenzívním výparem. Mongolské lesy mají zásadní a přímý vliv na dostupnost a kvalitu vody, zabraňuji erozi, degradaci permafrostu a poskytují řadu dalších ekosystémových služeb. Lesní zóna na přechodu ze stepi trpí intenzivní pastvou, požáry a nelegální těžbou a je zde ohrožena samotná existence lesů," popisuje Antonín Kusbach z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.
Náš vědecký tým z Lesnické a dřevařské fakulty se podílí na výzkumu mongolských lesů již od roku 2009. Místní se snažíme učit principy udržitelného lesního hospodaření, významu lesa pro udržení permafrostu a vody v krajině a další odborné činnosti. V Mongolsku jsme také založili výzkumné plochy, na kterých studenti měří vlhkost půdy a sledují vliv pastvy na přirozené zmlazení, vitalitu lesa a dynamiku vegetace. Proběhly rovněž oboustranné výměnné mobility akademiků spojené s přednáškami a terénními ukázkami výzkumných aktivit, sběru dat a demonstrací hospodářských opatření.
„Česká republika prostřednictvím dobře zavedené Mendelovy univerzity již mnoho let spolupracuje s mongolskými institucemi na plánování lesního hospodářství a poskytuje vzdělání mongolským odborníkům na ekologii lesů a krajiny. Odborné znalosti, které poskytne konsorcium ve spolupráci s mongolskými institucemi, posílí výzkumnou a vzdělávací složku projektu STREAM," uvedl při podpisu projektu velvyslanec ČR v Mongolsku Jiří Brodský.
Vzhledem k našim zkušenostem a také díky podpoře českého velvyslanectví v Ulánbátaru MENDELU povede konsorcium 11 univerzit v projektu STREAM (Sustainable Resilient Ecosystem and Agriculture Management in Mongolia), který bude implementován ve spolupráci s Evropskou komisí (EK), Organizací pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO), rozvojovou organizací Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) a mongolským Ministerstvem životního prostředí a turistického ruchu.
Tento pilotní evropský lesnický projekt v Mongolsku si do roku 2024 klade za cíl přispět k implementaci inovativních a dlouhodobě udržitelných principů hospodaření v krajině s ohledem na výzvy spojené s problematikou potravinového systému a klimatickými změnami. STREAM je testem partnerské spolupráce pro budoucí ještě rozsáhlejší rozvojový projekt tohoto typu. „Naše univerzita a celé konsorcium budou odpovědné za praktické případy hospodářských opatření, jako jsou obnova lesních porostů uplatněním ekologicky i společensko-ekonomicky vhodných hospodářských způsobů, zalesnění, výchovných a ochranných postupů na šesti vybraných pilotních územích v provinciích Selenge a Khentii. Mimo to budeme zaštiťovat zejména výzkumné a vzdělávací aktivity spojené s udržitelným lesnickým hospodařením," dodal Kusbach.
Převzato z MENDELU